Płytki gresowe - praktyczne porady

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Płytki gresowe - praktyczne porady

Płytki gresowe to doskonały materiał na wykończenie podłóg lub ścian naszego mieszkania. Szeroki wybór takich płytek oraz bardzo duża ilość wzorów i faktur sprawiają, iż nie musimy ograniczać naszego projektu wnętrza. Oto parę rad dla osób, które zastanawiają się nad użyciem gresu w swoich aranżacjach.

Każda osoba robiąca remont lub wykańczająca wnętrze choć raz w życiu wie, jak bardzo ważna jest wiedza na temat materiału, którym się posługuje. Nie inaczej jest z gresem. Wybierając ten materiał wykończeniowy, musimy pamiętać nie tylko o odpowiednim dobraniu płytek, ale również o odpowiednim ich montażu.

Dobór płytek gresowych

Obecnie na rynku mamy dostęp do ogromnej ilości różnych wzorów i kolorów płytek gresowych. Możemy również wybierać spośród wielu producentów, między innymi Nowa Gala. Przy ich wyborze należy jednak kierować się nie tylko elementami estetycznymi, jak kolor, format, wzór, ale przede wszystkim walorami użytkowymi: parametrami technicznymi związanymi z zastosowaniem oraz nakładem pracy i kosztów związanych z konserwacją i utrzymaniem czystości. W przypadku płytek szkliwionych należy szczególną uwagę zwrócić na klasę ścieralności, która określa zakres ich zastosowania. Najlepiej przed zakupem poradzić się odpowiedniej osoby w sklepie, informując ją o zastosowaniu, jakie przewidujemy dla płytek oraz gdzie i w jakich warunkach będą one montowane.

Montaż płytek gresowych

Jeśli chodzi o wykorzystanie płytek gresowych do aranżacji wnętrz, pierwszą rzeczą, o którą musimy zadbać, jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Musi być ono kompletnie pozbawione luźnych elementów, suche i czyste. Do korygowania drobnych nierówności przydaje się zaprawa wyrównująca. Do większych – wylewka samopoziomująca. Przy tym drugim rozwiązaniu musimy pamiętać, aby warstwa wylewki nie przekraczała 1,5 cm. Zanim przejdziemy do kolejnego etapu montażu, podłoże po oczyszczeniu i wyrównaniu należy zagruntować i osuszyć. Innym sposobem na przygotowanie powierzchni pod płytki jest położenie płyt (na przykład wodoodporne gipsowo-kartonowe lub OSB). Takie płyty gruntuje się specjalnym preparatem zmniejszającym i wyrównującym chłonność podłoża, co przyczyni się do poprawienia przyczepności.
Następnym krokiem podczas kładzenia płytek jest rozrobienie zaprawy klejowej. Odpowiednią jej ilość wsypujemy do wiaderka z wodą i mieszamy za pomocą mieszadła wolnoobrotowego. Pamiętajmy, że zaprawę klejową dobiera się do rodzaju płytek oraz z uwzględnieniem ogrzewania podłogowego.
Rozrobiony klej do płytek można nanosić dwoma sposobami: nakładając go na ścianę, po czym dociskając płytkę do podłoża i podtrzymując ją poziomicą lub rozprowadzając klej pacą grzebieniową bezpośrednio na ścianie lub podłodze oraz płytce (metoda podwójnego smarowania).
Ważnym jest, żeby klej wypełniał całą powierzchnię pod płytką. Po położeniu każdej płytki należy ją odpowiednio docisnąć ręką, a następnie wypoziomować. Płytki powinny być oddzielane od siebie krzyżykami dystansowymi ze względu na konieczność zastosowania spoin przy ich kładzeniu. Płytki położone „na styk” tworzą zwartą okładzinę, bardzo wrażliwą na naprężenia i deformacje podłoża.
Kładąc płytki na ścianie, układamy je w kierunku od dołu do góry, wciskając w naroża płytek krzyżyki. Na podłodze z kolei przesuwamy się w stronę drzwi pomieszczenia.
Płytki możemy dociąć za pomocą specjalnej przecinarki. Otwory wiercimy otwornicą nałożoną na wiertarkę. Konieczne jest wówczas wyłączenie udaru, który może spowodować pęknięcie płytki. Naroża wykańczamy z użyciem listew lub docinając sąsiadujące w narożu płytki pod kątem 45º, co może się jednak okazać dość trudne. Połączenie pionowej powierzchni z poziomą pokrytych płytkami dobrze uszczelnić silikonem sanitarnym. Utworzy on elastyczną spoinę absorbującą naprężenia.
Pozostałe płytki należy oczyścić i zaspoinować, czyli położyć fugę. Przygotowujemy ją zgodnie z zaleceniami producenta. Podczas kładzenia fugi na większe powierzchnie przyda nam się gumowa szpachelka lub paca filcowa. W narożach możemy użyć małej szpachelki.
Fugę rozprowadzamy energicznymi kołowymi ruchami po całej powierzchni płytek, szczególnie uważając na przestrzenie między nimi. Nadmiar spoiny zgarniamy później ściągaczem do szyb. Gdy fugi zaczną wiązać, rozpoczyna się zmywanie ich z płytek za pomocą wilgotnej gąbki i letniej wody. Trzeba przy tym uważać, aby nie naruszyć spoin. Fugi można dodatkowo zaimpregnować.

Najczęściej popełniane błędy

Nieodpowiednie i niestaranne przygotowanie podłoża to najczęstszy błąd glazurników. Dobrze przygotowana powierzchnia to podstawa. Jakiekolwiek zabrudzenia i luźne elementy powodują zmniejszenie przyczepności nakładanej zaprawy klejowej.
Innym bardzo częstym niedopatrzeniem jest niedokładne przygotowanie zaprawy klejowej. Należy pamiętać o dokładnym przestrzeganiu zaleceń producenta kleju, znajdujących się na opakowaniu. Nie bez znaczenia jest dokładne jej wymieszanie.
Wystrzegajmy się ponadto zbyt oszczędnego lub niewłaściwego nakładania zaprawy. Powinniśmy nałożyć tyle kleju, aby po dociśnięciu płytki wyszedł on bokami. Nie należy też moczyć płytek przed klejeniem – jest to nieaktualna metoda.
Przed klejeniem należy dokładnie rozplanować układ płytek, korzystając w tym celu z poziomicy. Pozwoli to na korektę ewentualnych błędów bez strat w materiale.
Kolejnym częstym błędem jest zbyt szybkie fugowanie. Aby rozpocząć tę czynność, klej musi całkowicie wyschnąć. Informacja, kiedy najwcześniej można rozpocząć fugowanie, jest przeważnie umieszczona na jego opakowaniu. Niektóre kleje mogą schnąć nawet 12 godzin i więcej.

Parę praktycznych porad dla właścicieli płytek gresowych

Zanim zaczniemy montaż, płytki należy sprawdzić pod kątem jednolitości odcienia, wymiarów oraz płaskości. Zauważenie różnic dopiero podczas kładzenia płytek z pewnością będzie kłopotliwe. Zaleca się stosowanie zapraw klejowych uznanych producentów, posiadających atesty i certyfikaty. Zaprawy powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami producenta.
Płytki gresowe ze względu na swoją twardość mogą być zmorą fachowców nieposiadających odpowiednich narzędzi. W 10-stopniowej skali twardości Mohsa płytki niektórych producentów mają stopień wyższy nawet od granitu. Zwykłe wiercenie otworów w takich płytkach wymaga użycia wierteł o odpowiednim wykończeniu. Najlepsze efekty dają wiertła i koronki z nasypem diamentowym.

Zainspiruj się