Płytki gresowe - praktyczne porady

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Aranżacje tarasów – ponadczasowe rozwiązania

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. Idealny wypoczynek to ten na świeżym powietrzu. Zatem rozwiązanie jest jedno: taras. Najlepiej by był nasz, olśniewał swoim pięknem i zachwycał funkcjonalnością.

Od wielu lat kuchnia jest niekwestionowanym zwycięzcą, jeśli chodzi o ulubione pomieszczenie w domu. Kojarzona z ciepłem, rodzinnym gotowaniem oraz piciem porannej kawy. Czy to jednak oznacza, że inne części naszego mieszkania, również te na zewnątrz, są mniej istotne? Oczywiście, że nie!

Na dłużej

Jeszcze kilka lat temu główną myślą przewodnią Polaka planującego remont było powiedzenie: im taniej, tym lepiej. Z reguły odbywało się to kosztem materiałów, którym wraz z niską ceną towarzyszyła również niska jakość. Jednak wtedy to nie było ważne. Liczył się fakt, że dane pomieszczenie ulegnie modernizacji. A jeśli nawet za kilka miesięcy konieczna będzie ponowna poprawka ze względu na kiepski rodzaj materiału, nie ma to żadnego znaczenia, gdyż znowu uzyskamy odmienione wnętrze. Aktualnie nasze myślenie przybrało nieco inny tok. To oczywiście nie oznacza, że dzisiaj cena nie jest dla nas istotna. Jednak teraz, jeśli decydujemy się na remont, chcemy, by zastosowane przez nas materiały nie wymagały po kilkunastu tygodniach wymiany. To my chcemy dyktować czas i miejsce kolejnej przeróbki. Jak wynika z raportu Westwing Home & Living, 39% Polaków decyduje się na gruntowny remont raz na 5–10 lat. Gdy natomiast potrzebujemy powiewu świeżości w naszym królestwie, stawiamy głównie na nowe dodatki. Takie rozwiązania stosuje ponad połowa społeczeństwa, a dokładnie 58% ankietowanych (źródło: http://nieruchomosci.dziennik.pl/news/artykuly/486193,rynek-nieruchomosci-a-moze-remont-na-wiosne-raport.html).

Rozsądek przede wszystkim

Obecnie również nie przystępujemy do remontu z dnia na dzień. Przed nim czynimy konkretne kroki, które w dalszej części prac będą dla nas ogromnym ułatwieniem. Jak prezentują badania PayBack Opinion Poll, aż 72% z nas decyduje się na wcześniejszą analizę rynku. Zapewne przyczynił się do tego między innymi rozwój nowych technologii. Z badań wynika, że aż 76% badanych przed wprowadzeniem zmian poszukuje informacji w Internecie (źródło: http://media2.pl/badania/112924-Jak-Polacy-robia-remont-raport-Payback-Opinion-Poll.html). Głównie dotyczy to znalezienia sprawdzonej ekipy remontowej czy użycia wysokiej jakości materiałów. Ma to szczególne znaczenie przy urządzaniu tarasu, który jest narażony na czynniki zewnętrzne.

Drewno, a może deski kompozytowe

Można wymienić przynajmniej kilka korzyści wynikających z drewnianej posadzki na tarasie: jest ciepła w dotyku, odpowiednia dla dzieci, ponieważ amortyzuje upadki, posiada także niekwestionowane walory estetyczne. Dlaczego więc lepiej jej unikać? Choćby ze względu na trwałość, czy raczej jej brak. Pod wpływem słońca drewno bardzo szybko zmienia swoją barwę, dodatkowo sprawia problemy w czyszczeniu, a tym samym jego utrzymaniu, nie wspominając o konieczności impregnowania i stosowania środków grzybobójczych. W takim wypadku lepszym wyborem mogą okazać się deski kompozytowe. Na pewno charakteryzują się większą trwałością i wytrzymałością, pod warunkiem, że wiemy, z jakiego tworzywa zostały wyprodukowane oraz skąd pochodzą. Dodatkową ich zaletą jest brak konieczności impregnacji, jednak ani systematycznego zamiatania ani przemywania myjką ciśnieniową, nie unikniemy, gdyż w przeciwnym wypadku nasz taras szybko będzie wymagał remontu.

Nie zawsze trafne płytki

Możliwości oraz pomysłów na pokrycie betonowego tarasu jest mnóstwo. Problemem nie jest sam wybór jednej z nich, ale wypracowany efekt i jego utrzymanie. Niezwykle popularnym, a zarazem klasycznym rozwiązaniem są płytki ceramiczne. Łatwość ułożenia, dająca w konsekwencji efektowny rezultat, a także ogromna ich praktyczność w użytkowaniu to cechy zdecydowanie przemawiające za wspomnianą metodą. Jednak należy pamiętać, że posadzki na tarasach muszą sprostać całkowicie innym wymaganiom niż te układane w pomieszczeniach wewnątrz domu. Gorące promienie słońca, wysokie temperatury, wilgoć, śnieg czy mróz to tylko niektóre z czyhających zagrożeń. Do tego błoto, żwir oraz piasek, które nie tylko mogą zabrudzić naszą nową podłogę, ale także uszkodzić mało odporną powierzchnię. Dlatego najlepszym rozwiązaniem na polskie balkony i tarasy jest gres. Oczywiście wiele zależy od producenta, lecz w porównaniu do płytek cechuje go duża wytrzymałość mechaniczna, niska nasiąkliwość wodna i wysoka mrozoodporność. Zalety te są niezwykle istotne w polskim klimacie. Dodatkowo do zalet gresu zalicza się połączenie funkcjonalności podłoża z widoczną elegancją i stylem.

Taras to nie tylko podłoga

Modernizacja tarasu bardzo często kojarzy nam się wyłącznie z ułożeniem posadzki. Przyjęło się, że ściany są malowane, lub nawet zupełnie pomijane, ponieważ najważniejsza jest podłoga. Zwykłe płytki są trudne do utrzymania na ścianach w naszym klimacie. Jednak receptą ponownie może się okazać gres, który nadaje się również do pokrywania ścian. Zapewnia także ponadczasowy design ze względu na stonowane barwy. Zwieńczeniem stylowej aranżacji tak wykończonego tarasu będą ogrodowe meble czy też ozdobne rośliny.

Często się mówi, że taras to także pokój, tyle że na zewnątrz naszego domu, a chwila spędzona z kawą na tarasie to najmilsza część dnia. Miejmy to na uwadze, planując jego remont.

Zainspiruj się